Wędrówki Duende

Flamenco & kathat performance

SPEKTAKL

„Wędrówki Duende” to barwny i zachwycający spektakl teatru tańca, będący efektem spotkania hinduskiego Kathaku i wywodzącego się z niego Flamenco. To widowisko, w którym zupełnie nowy, tajemniczy i egzotyczny pejzaż muzyczny łączy się z ekspresją ruchu, bogatymi kostiumami i autentycznymi emocjami, uzewnętrznionymi w grze aktorskiej i choreografiach. „Wędrówki Duende” to zderzenie kultur Indii i południa Hiszpanii, które porywa, wzrusza i inspiruje.

Spektakl współtworzą wybitni wykonawcy – Michał Czachowski, Nadia Mazur i Magdalena Niersnee, którzy pracowali pod kierunkiem reżyserki i aktorki wiodących warszawskich scen teatralnych – Magdaleny Gnatowskiej.

IDEA

Około IX wieku naszej ery z niewiadomych przyczyn tysiące mieszkańców północno – zachodniej części Indii zaczęło emigrować na Zachód.

Karawany wędrujących Hindusów posuwając się na zachód absorbowały elementy kultury krajów, które przemierzali. Po wieloletniej wędrówce przez Persję, kraje północnej Afryki i Maroko poprzez Cieśninę Gibraltarską, znani już jako Cyganie dotarli na południe mauretańskiej Hiszpanii. W tym czasie ich język, taniec i śpiew były jeszcze ciągle zbliżone do tego co wynieśli z Indii.

Po wielu latach, na terenach Andaluzji, jedynego regionu, gdzie żyli obok siebie przedstawiciele wszystkich religii i grup etnicznych, na początku XIX wieku, w wyniku wzajemnych wpływów powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą Flamenco wraz z jej Duende czyli Duszą.

www.wedrowkiduende.pl

www.kathak.pl

www.flamencoarte.eu